Úsměv z prachu.

20.03.2012 10:05

   Na přelomu roku jsem se na pět týdnů vydal poznávat svět. Cílem mé cesty byla Barma nebo Myanmar, jak kdo chcete. Je to stát s velice pohnutou historií, donedávna ještě spoutaný vojenskou juntou a turisticky málo navštěvovaný. Kráčely tudy dějiny a hlavně, na jejím území se vyskytuje lákavých tisíc druhů ptáků. Schválně jsem si nechával dost času na urovnání vzpomínek a pocitů z této rozporuplné země - přesto i teď, bezmála dva měsíce po návratu si jsem téměř jist, že mé vyprávění bude neúplná a čistě neobjektivní snůška nejasných pocitů a nepřesných vjemů. Je to země plná paradoxů. Musíte se asi pokusit zapomenout na evropské vnímání světa, abyste alespoň částečně pochopili. Mně se to pravděpodobně nepodařilo.

   Že bude všechno úplně jiné, si uvědomíte ihned při vstupu do Barmy : jediná přístupová cesta je letadlem do bývalého hlavního města – Yangonu. Po přistání si musíte posunout hodinky proti thajskému času, trochu nelogicky, ale přesně o půl hodiny zpět. Taxikář vás před letištěm nacpe do otřískané a stařičké toyoty - bez oken, výfuku, světel a brzd, dveře za vámi nezavře, ale jen tak trochu nasadí a zajistí kusem drátu. Zaplatit mu můžete v dolarech, ale jen úplně novými bankovkami - nepřehnutými, natož nedejbože špinavými nebo dokonce byť jediný milimetr natrženými (tenhle nesmysl vás bude pronásledovat po celé zemi). Vyklopí vás v centru hlavního města, všude tma, ticho, na rohu ulice modré světlo televizní obrazovky mihotavě osvětluje tváře klidných diváků. Pak najednou se ze tmy před vámi vynoří dva přízraky - zeptají se odkud jste a kam jdete…týpkové nevypadají příliš vábně, jsou v sukních, bosi, na sobě zimní bundu a kulicha, místo zubů ohořelé františky a plivou červené sliny... z chodníku vyběhne obrovská krysa, zmizí ve dveřích polorozpadlého domu a zbyde po ní jen puch kanálu.

 “Vítejte ve městě duchů, potřebujete panáka ?“ Žádný problém, ve spoře osvětlené garáži či snad bývalé výloze vám nabídnou domácí rum. Celou placatici a litr balené vody tu dostanete dohromady v přepočtu za 10 korun. Když budete mít štěstí,  složíte své zaprášené batohy jinde než v Mahabandoola guesthouse, nejšpinavější díře, kde dá spát. Možná jen Golden smile hotel v Pyin u Lwyin může být ještě horší.

   Na silnicích se jezdí zejména vpravo (ale to není žádné dogma), auta jsou většinou dovezená z Thajska – a ty mají volant také vpravo, takže řidič potřebuje spolujezdce, který mu musí zasignalizovat, zda může předjíždět. Doprava je celkově asi stejná jako v celé Asii – absolutní chaos.

Shwedagon pagoda, maják barmských buddhistů, Kipling ji nazval "zlatým mystériem" , zedi je celé pokryto zlatem, na samém vrcholu je umístěno hti - ozdobný deštníkový prvek, s tisíci diamanty a drahými kameny, vše korunuje obří 76 - ti karátový diamant. Je stará 2500 let.

 

   Barma je buddhistická země plná nádherných památek. Největší, nejposvátnější a pro mě i nejkrásnější byla Shwedagon pagoda v Yangonu, ještě nikdy jsem neviděl nic tak pohádkově velkolepého, zároveň to bylo jediné místo z celé pouti, kde jsem vnímal jedinečnost energie prostupující celý prostor tohoto svatostánku. Ani starobylý Bagan se svými tisíci chrámů tak nepulsoval. Těšil jsem se krásu lidí, na jejich kulturu, která skrze svou víru nenásilně oslovuje celý svět. Pátral jsem po lidech, kteří postavili tuto zlatou nádheru, ale nacházel jsem všude jen bídu, špínu a kšeft. Možná, že jsme se pohybovali na špatných místech, ale chtěli jsme si to užít jako místní lidé - s jejich jídlem, ubytováním a dopravou. Když nad tím přemýšlím, to smetiště igelitových sáčků, pet lahví a dalších jiných „vymožeností civilizace“ jsme jim tam vnesli my, západní vyspěláci a znovu mě začal obestírat stejný pocit studu, jaký jsem cítil v jedné indiánské rezervaci v Kanadě. Dokud lidé odhazovali na zem banánové  listy, do nichž si balili jídlo, žádný problém nevznikal. Kdyby se Barmánci starali o svá pole a nemuseli prodávat na trhu plastové ničemnosti, aby uživili rodinu, vypadala by města asi také jinak. Přitom obyčejní lidé jsou tak milí, obětaví, vždy připraveni vám pomoci. Když jsme na jedné opuštěné zastávce v horách u jezera Inle hledali ztracené klíče, odkudsi se vynořilo sedm Barmánců a všichni do jednoho prolézali okolí a prohmatávali trávu a prach cesty, dokud jsme je nenašli. Pak zas všichni zmizeli tak rychle, jak se objevili.

   A co mi jako první vytane před očima, když se řekne Barma? Ten jejich úsměv. Ten jediný. Vykouzlí ho na tváři, pozdraví, procvičí si své tři anglické věty – jak se máš, odkud jsi a kam jdeš - kolikrát ani nečekají na odpověď a jsou v prachu…a to doslova - mnohdy pro štiplavý smog a prach ani není vidět horizont. Tak, jak může krajina tvarovat třeba melancholickou duši Jihočecha, musí barmánce naplňovat štěstím něco jiného. Nejspíš bych měl tu jejich červenočernou zem skropit svými slzami, aby mě přijala - jako všechny, kdo jsou tam doma.  Ale patrně mi ze vší té bídy úplně zkoprněl mozek, asi jsem utrpěl kulturní šok, ze kterého jsem se dosud nevzpamatoval. Nechce se mi teď hluboce rozpomínat a neurčitě vysvětlovat, objevovat nové pravdy. Každý kdo tam byl, popíše své pocity jinak. Pochopil jsem, že co jsem si odtud měl odvézt, nebyly fotky a zážitky.

   Dostal jsem tam něco důležitějšího - odpověď na to, kdo jsem a kam patřím. Uvědomil jsem si, že jsem doma tady, v Čechách, na Šumavě. Tady jsou moje lásky, moje rodina, děti a kluci, se kterými jsem hrál kuličky, tady je moje krajina, leží tu kosti mých předků a jednou tu budou ležet i ty moje.

   Skrze to moje stýskání po domově se mi do žil nalilo tolik energie, že mi bude úplně jedno, nařknete-li mě, že jsem pecivál –  ještě na to budu hrdý!

 

 

 

Yangon : ve Shwedagon pagodě jsou prý ukryty Buddhovy vlasy.

 

 

Amarapura - bývalé královské město. Rybaření tam není jen záliba, ale i hlavní způsob obživy

 

 

Beinův týkový most v Amarapuře - jezero Taungthaman - pojmenované po lidožravém obrovi, který sem přišel hledat Buddhu. Most je dlouhý 1,2 kilometru, nejdelší týkový most světa.

 

 

Typická barmská obydlí ve městě Amarapura

 

 

Největší hromada cihel na světě - Mingun Paya- v bývalém královském městě Mingunu, je to základna plánované stúpy, pracovalo na ní mnoho tisíc otroků a válečných zajatců, jedna strana nedokončené pagody je dlouhá 140 metrů, pagoda měla být vysoká 150 metrů

 

 

Ulice je domovem i ložnicí mnoha Barmánců, desky na chodníku zakrývají kanál - střeva Mandalaje

 

 

 

Přístav na řece Ayeyarwady v Mandalaj - nejšpinavější místo na řece a přece i tady žijí a bydlí lidé.

 

 

Mandalajský přístav. Ani z bahna Ayeyarwady na vás nezapomenou zamávat.

 

 

Mandalaj. Stavba silnice. I tu nejtěžší práci tady zastávají ženy. Kamení se roztlouká ručně a zalevá se pak putnami na ohni rozehřátého asfaltu. Muži jen přihlížejí.

 

 

Sagaing. A znovu ženy v akci, tentokrát na poli.

 

 

Sagaing, bývalé královské město a smog. V pozadí sagaingská hora, z níž je výhled na řeku Ayeyarwady a více než 500 stúp. Na tenhle výlet jsme vyrazili na pronajaté motorce a děkujeme Buddhovi, že jsme ho přežili.

 

 

Malí mníšci, když odloží svá roucha, stávají se opět obyčejnými kluky.

 

 

Kutho - buddhistický zvyk : mniši vždy dopoledne obcházejí obydlí a dostávají almužnu.

 

 

 

V Barmě je asi půl milionu mnichů. Každý muž by měl alespoň dvakrát za život vstoupit do mnišského řádu. Všechny osobní věci musí být mnichovi darovány obcí věřících. Tenhle muž řekl : "Ty sis vyfotil mého psa a teď mi dáš jeden dolar"

 

 

Jezero Inle. Na vodě se tu žije, pracuje i umírá. Na kůlech tu stojí celé vesnice, zahrady a chrámy.

 

 

Tímto jedinečným způsobem vedení pádla se jezero Inle proslavilo po světě. Rybáři tu používají k pádlování nohu, obě ruce pak mají volné k rozhazování sítí na ryby.

 

Barma to je také betel. Oříšek se zabalí do čerstvých listů, posype různými dobrotami a žvýká se. Mladí, staří, muži, ženy - všichni a všude. Dokonce i v autobusech jsou u každé sedačky zavěšeny igelitové pytlíky na odplivávání červených slin, které žvýkáním betele vznikají.

 

 

Betel má jiné, méně povzbudivé účinky.

 

 

Sošky Buddhův klášteře na jezeře Inle jsou pokryté zlatem tak, že není znát ani jejich původní vzhled. Mohou k nim přistoupit jenom muži, velice přísně na to dohlížejí vojáci v uniformách.

 

 

Restaurace  "Na růžku". Barmská kuchyně mi příliš nechutnala.

 

 

Swe Nyung. Žádné počítačové hry, děti si umí hračky vyrobit i z pet lahví.

 

 

Bagan - Ananda fest - svátek, který slaví celý Bagan, ze širokého okolí se sjedou lidé a jezdí sem a tam jak blázniví, jedí a pijou ve stínu pagod. Ti, co nemají peníze, alespoň slavnostně sundají výfuk z mopeda a túrují motor. A samozřejmě - všichni mají plnou pusu betele.

 

 

Bagan - sousedky se potkaly na rohu ulice a povídají a povídají

 

 

Ženy se myjí v jezeře v šatech.

 

 

Dopravní značka

 

 

Thanakha - prášek kůry stromu thanakha, lidé si jí natírají tváře i tělo, má hydratační účinky, působí jako ochrana proti slunci a zároven jako parfém.

 

 

Jezero Inle. Příslušnice národa "dlouhých krků".

 

 

Posvátná hora Mt. Popa je symbolem přetrvávajícího animismu - uctívání natů - duchů hor, stromů a jezer. Hora je plná opic, které kradou brýle, foťáky a vše co se dá jíst.

 

Bagan při západu slunce

 

 

Bagan a východ slunce.

 

Bagan - večerní rušná ulice

 

Pyin u Lwyin - v noci se ulice plní přízraky

 

 

V Barmě jsou na každém rohu v takovýchto budkách nádoby s vodou a hrníčky.

 

Bagan - než jsme snědli večeři, naproti přes ulici tento řezbář podle obrázku vyrobil sošku. Jako svěrák používal nohy.

 

 

Tak pohřbívají v Barmě své mrtvé.

 

 

 

 

 

Vaše komentáře k článku :

оптимизация сайта

Michaeltum | 24.12.2021

Подготовлю семантическое ядро для сайта
Поиск оптимальной страницы для продвижения
Улучшение позиций в поисковых системах
Региональное продвижение сайтов
Ежемесячные отчеты о проделанной работе и консультации по вопросам продвижения
Допинг для сайта - это одна из наиболее актуальных услуг. Вам будет предоставлен чистый трафик из поисковых систем переходящий по вашим ключевым запросам.
В продвижении сайта есть два пути развития. Первый — ждать, пока ваш проект самостоятельно поднимется по лестнице поисковой выдачи, что займет уйму времени и не принесет желаемого результата. Второй способ — потратить некоторые средства и значительно ускорить этот процесс.

"Смеси для кальяна";"цены - купить с доставкой в Петергофе"

MichaelIllum | 24.12.2021

У Нас скидки круглый год!
HoOkAh MaGic наш официальный бренд
Набрав в поисковике Вы можете посетить наш сайт
и возможно приобрести кальяны и всё для них.
Персональные скидки
Строго 18+
Кажется, что привезти кальяны со всех уголков мира в целости и сохранности на один склад в Рязани очень просто, так и есть. Однако, когда дело доходит до отгрузки, наши кладовщики тщательно проверяют каждую модель:

Купить кальян в Саратове интернет магазин кальянов и табака с доставкой недорого!

Michaeljoymn | 24.12.2021

У Нас скидки круглый год!
HoOkAh MaGic наш официальный бренд
Набрав в поисковике Вы можете посетить наш сайт
и возможно приобрести кальяны и всё для них.
Персональные скидки
Строго 18+
Восточный стиль привлекает меня с самого детства. Поэтому при выборе кальяна долго не думал увидел эту модель и сразу заказал ее. Особенно сильно здесь нравится встроенная леденица, которая присутствует далеко не во всех изделиях этой категории. У меня по дому бегают дети, для которых дым нежелателен, а леденица как раз помогает уменьшить его температуру.

Краткая справка Esperio

StanleyNew | 22.12.2021

Краткая справка Esperio
Esperio позиционирует себя в качестве глобального брокера, который является ярким представителем на финансовых рынках. Своим клиентам компания предлагает первоклассное обслуживание, выгодные условия торговли, оперативное исполнение торговых операций и чистые спреды от поставщиков ликвидности. Вот так выглядит презентационная страница мультиязычного сайта esperio.org.

Esperio

В футере площадки сказано, что Esperio принадлежит компании OFG Cap. Ltd, которая зарегистрирована в офшорном государстве Сент-Винсент и Гренадинах. На сайте есть различные внутренние документы, в которых изложены условия предоставления услуг. Регистрационные документы не представлены. О лицензии на брокерскую деятельности ничего не сказано. Обратная связь с клиентами поддерживается исключительно через специальную форму, с помощью которой пользователи отправляют свои запросы в службу поддержки.

Торговые инструменты и платформы Esperio
В распоряжении трейдеров более 3000 финансовых инструментов. Зарабатывать клиенты компании могут на различных активах:

валютных парах;

криптовалютах;

драгоценных металлах;

сырьевых товарах;

ценных бумагах;

ведущих фондовых индексах и т. д.

Выход на финансовые рынки осуществляется через две торговые платформы: MetaTrader 4 и MetaTrader 5.

Торговые счета Эсперио
Чтобы приступить к трейдингу, нужно зарегистрироваться на сайте и выбрать один из 4 доступных торговых счетов.

Esperio

С более детальным описанием каждого аккаунта можно ознакомиться в разделе «Типы счетов». Примечательно, что ни в одном из счетов не указана минимальная сумма депозита. С какими суммами готов работать брокер – неизвестно. О наличии демонстрационной версии счета ничего не сказано.

Начинающим инвесторам компания предлагает воспользоваться услугой Esperio Copy Trading. Для этого необходимо подключиться к профессиональным трейдерам, скопировать сделки на собственный счет и построить собственную бизнес-модель на основе проверенных стратегий. Условия сотрудничества в рамках данной программы не обозначены.

Пополнение счета и вывод средств в Esperio
На презентационной странице сайта сказано, что после получения прибыли на торговле деньги поступают на счет в течение одного дня. Вывести заработанные средства пользователи могут без ограничений по сумме в любой момент и любым подходящим способом.

Для пополнения счета и вывода прибыли доступны такие сервисы, как пластиковые карты, банковские переводы и электронные платежи.

Esperio

Брокер заявляет, что он компенсирует комиссионные расходы клиентам и зачисляет их на баланс торгового счета в процентах от внесенной суммы.

Информации о других условиях проведения финансовых операций (минимальная и максимальная сумма, сроки зачисления средств при выводе, порядок снятия тела депозита) на сайте нет.

Заключение
Главный недостаток брокера – регистрация материнской компании в офшоре. Также не внушает доверия отсутствие юридических данных, регистрационных документов и лицензий. Не в пользу компании служит односторонняя связь с клиентами и отсутствие установленного стартового порога входа в систему.

Лучше всего о работе брокера и возможности заработка на его условиях расскажут отзывы о Esperio.

ТРЕЙДЕР-ПРОФЕССИОНАЛ
ЗА 60 ДНЕЙ
Узнайте формулу безубыточной торговли

FAQ
? Esperio — это надежный брокер?
Проверьте надежность компании в рейтинге БрокерТрибунала. Чтобы получить комплексный анализ брокера и задать вопросы о финансовых рынках, закажите бесплатную консультацию эксперта.
?? Как найти официальный сайт Esperio?
В сети появляются подделки на сайты надежных брокеров. Также мошенники эксплуатируют названия и логотипы честных компаний. Чтобы не стать жертвой обмана, проверьте доменное имя компании на brokertribunal.com. Напишите нам в чат.
? Как проверить Esperio на признаки мошенничества?
Брокеры-мошенники пытаются маскироваться под честные компании. Верный признак, что брокер обманет на деньги, — отсутствие лицензии. Но это верхушка айсберга. Чтобы копнуть глубже, оставьте заявку на комплексную проверку.
?? Как вывести деньги от брокера Esperio?
Если брокер заблокировал ваш личный кабинет или для вывода средств требует новые проплаты, инициируйте чарджбэк. Это банковская процедура, которая многим трейдерам помогла вернуть свои деньги. Узнайте больше о чарджбэке уже сейчас.
?? Как распознавать мошенников самостоятельно?
Мошенники используют примерно одинаковые схемы обмана. Читайте статьи на сайте БрокерТрибунала — и вы научитесь распознавать развод в интернете и по телефону. Это сохранит ваши деньги и нервы.
OТЗЫВЫ О ESPERIO
Матвей
Читаю отзывы на сайтах и всех так хвалят эту контору. Я лично не могу вывести деньги и все. Меня водят за нос уже 2 недели. Не дают и все. А отзывы все заказные, чтобы больше людей велось на все это!!!!!Самый обычный развод, не верьте ни единому их слову!!!!!

7 days ago
Валерия
Мое сотрудничество с Esperio началось недавно и за этот короткий промежуток времени я поняла, что столкнулась с лохотроном(((( Жаль, что я вовремя на задумалась об обещанных этих бонусах, что ни одна солидная компания не позволит себе платить такие деньги. Бонусы поступили на счет, все четко. А делает это знаете для чего? Чтобы требовать потом деньги за вывод. Когда я подала заявку, мне сказали, что бонусные и основыне деньги якобы перемешались и чтобы их вывести нужно внести на счет еще 800 баксов. Я сказала пускай забирают свои деньги обратно и вернут мои, на что мне сказали такова политика и сделать они ничего не могут…..Обидно, развели как лохушку((((

Sending newsletters of Your commercial offers via формам into the "Contact us" section to the sites of business organizations via any countries of the world in all languages.

contactwsjhhr | 21.12.2021

Dear Madame, Dear Sirs!

We will send Your messages via contact configurations to the sites of companies via any countries of the world in any languages.

website =» xn----7sbb1bbndheurc1a.xn--p1ai

WHAT IS THE MAILING OF WEBSITES BY FEEDBACK FORMS?
This is a type of mailing using the contact forms that are located in the feedback section of the website and filled by our software automatically with a rate of a few thousand contact forms per minute, while the alphanumeric code from the pictures (captcha) is also solved.
After that, the correspondent e-mails including your business offers are sent to the electronic addresses of firms.
When sending mailing by contact contact forms, it turns out that each internet resource sends a correspondent e-mail to its own e-mail and, therefore, all messages arrive in the inbox of the exact email in which the company is ready to receive the correspondent emails.

UTP:
Fast one hundred percent informing of companies and site owners about new offers.
Search of new customers that other advertisements cannot find.

AIM:
Finding new customers that cannot be found through other advertisements.

Benefits:
1.100% delivery of commercial messages.
2.Expansion of the client database.
3. Increase of the market segment.
4.Regionality and topic orientated mailings.
5. Sending information to directors.
6. Conducting tenders and studying demand.
7. Conducting marketing campaigns.
8. Studying public opinion and conducting surveys.
9. Quick notification.
10. Price.
11. Entering the markets of other countries.

Competitive advantages:
1.When sending mailing by feedback forms, all e-mails arrive in the inbox folder. When sending e-mail newsletters, this can reach up to 5%.

2.When sending mailing by feedback forms it is possible to send a few million e-mails per day to inbox folders. When sending mass e-mails a few thousands arrive in the inboxes, the rest often either are not delivered or arrive in the spam folder.

3. When sending mailing by feedback forms an e-mail does not get blocked by mail systems because it is sent from different sites. When sending e-mail newsletters it is possible to send a few thousands of those but nevertheless all the IP addresses from which the mailing is done will be blocked.

4. When sending mailing by contact forms the very little amount of macros is used to form text and headings of the letter. When sending e-mail newsletters, it is necessary to use «macros» (synonyms) for each word and create ten thousand different headings.

5. A lot of companies try to hide their electronic address and only leave a contact form for contacting with them.

6. When sending bulk e-mails, your commercial offer is delivered to every employee of the firm, (which causes discontent) compared to mailing by feedback forms where the information is received at the e-mail specifically set up for cooperation offers.

7.Fifty percent of corporate mailboxes are located on free mail systems, they are badly "searchable" by email, but when sending mailing by feedback forms through these mail servers, all e-mails are 100% delivered to the recipients.

8. Only thirty-forty % of firms get into the directories within 2-3 years, and the rest are already placed in our VOIS databases and are waiting for your commercial offers.
Thus that emails of organisations from directories are full of spam, and therefore they will not have such monetisation as when sending mailing by feedback forms using our the newest WHOIS databases.

9. Any kind of stop words in the body or headings of the letter can be sent through contact forms. When sending e-newsletters, such letters either do not reach the recipient or arrive in junk.
The list of stop words of mail systems includes almost all phrases and words that encourage potential customers to take active actions.

Application:

1. Searching for new clients.
2. Quick notification of marketplaces about new business offers.
3. Accessing company officials.
4.Testing the demand for products and services.
5. Conducting tenders.
6.Conducting marketing campaigns.
7.Studying public opinion and conducting surveys.
8. Searching for clients in other countries.

Reasons for purchasing this service:

1. 100-percent delivery of your messages and commercial offers to millions of firms all over the world.
Every website sends a letter to itself so all filters of mail systems are bypassed.

2.Mailing by feedback forms is an excellent way in in terms of conducting different marketing researches, surveys and studies of social opinion on any kind oftype of activity and direction.
When sending mailing by feedback forms, you will will be absolutely sure that your message has been delivered to 100-percent of consumers of your service and product and if a service or product is "badly promoted", then the potential issue lies in other things, for example in pricing.
At the same time, within a week you will see demand for your own services and products, you will not need to spend money on rent and other more expensive and time-consuming marketing activities.

3.Mailing by contact forms is the most economical and quickest way to get your service or product to the markets of other states.

4. Mailing by contact forms is a great tool for conducting all sorts of tenders.

5.Daily update of the database, as more than 150,000 new Internet resources, appear all over the world every day, and you, get potentially new customers.

6. Full geographical coverage for all countries of the world.

7. We offer customers that you will not find through other types of advertisement.
When sending mailing by feedback forms, you will be able to reach out that part of your potential clients, that is impossible to "break through" in automatic mode in another way.
For instance, you will be able to send a business offer to those potential customers that were earlier unavailable due to e-mail filters while sending e-newsletters.
Now, there is a unusual situation: businesses that got into the directories are actually spammed with all sorts of commercial offers while very little or no e-mails are sent to the remaining ones.

8. Unique technology of decrypting the CAPTCHA.
There are services for solving numeric and alphabetic code (captcha/CAPTCHA). It costs 1$ to solve thousand CAPTCHAs.
Therefore, processing a million sites the program decrypts one million CAPTCHAs, which costs 1000 dollars only to solve captcha/CAPTCHA, and with our service this is free of charge for you!

9. By ordering mailing by contact forms, you are promoting your product or service not to separate people, but to organisations, for example domain .com, where more than one hundred and fifty million business businesses from all countries of the world are accumulated (we have samples of them from all international zones for every country).

10. Mailing by contact forms is also a subtype of SMS mailing
Email that is linked to the feedback form is the primary email of businesses through which applications and cooperation offers are sent. This mail is also set up for phones as it is necessary to respond to the messages instantly so as not to lose the application or the relevance of the business offer.

11. The base of countries also includes all joint businesses from all countries closely related to or working with this country, for example, national communities and diasporas.
Ban, sanctions of search engines and mail systems?
These mailings are an alternative to sending mass e-mails, therefore search engine sanctions and "Ban" do not apply to them.
Mail delivers the data of letters to the inbox folder, as it passes through the "warm channel" from the new IP address of the internet resource to the corporate email of the same website.
In simple language, these mailings "live in e-mails" and mail filters do not respond to them, because mail systems have a great level of trust in communication channels between sites and corporate e-mails.

OUR DATABASES:
You can buy our databases separately from the mailing by sending us a message by feedback form.

MORE THAN TWO THOUSAND VOIS DATABASES BY DOMAINS AND COUNTRIES OF THE WHOLE WORLD.

COLLECTIONS OF DATABASES BY THE MAIN CONTINENTS.

COLLECTIONS OF DATABASES BY THE MAIN LANGUAGES.

COLLECTIONS OF DATABASES BY THE MAIN CMS.

COLLECTIONS OF DATABASES BY THE MAIN COUNTRIES.

HOW TO MAKE AN ORDER FOR MAILING BY FEEDBACK FORMS:
The simplest text of the message + a few headings, the main goal is to interest the customer, and they will read the rest on your website.
Most likely, all ads on your subject are already on the Internet networks, enter the necessary requests into the search bar and choose the most interesting ones.
The headings are substituted one after another from .txt file.
Only text messages are sent, links are inserted without problems, they are active. If the potential customer needs pictures or more specific information, then you should forward the future customer to visit your website.

In the letter:
Text without pictures, since pictures do not pass through the contact form.
Your contact details:
Site address:

Fields to fill in:
Name:
Country:
City:
Internet resource:
Several headings:
E-mail address for autoresponces:

website =» xn----7sbb1bbndheurc1a.xn--p1ai
Price List =» xn----7sbb1bbndheurc1a.xn--p1ai/en/price/

Newsletters via follow-up forms to the sites of firms via all countries and domain zones of the world.

contactfhxujr | 20.12.2021

Good day!

We offer sending newsletters via contact configurations to the sites of companies via any countries and domain zones of the world in any languages.

website =» xn----7sbb1bbndheurc1a.xn--p1ai

WHAT IS THE MAILING OF INTERNET RESOURCES BY CONTACT FORMS?
This is a type of mailing using the feedback forms that are located in the feedback section of the website and filled by our software in automatic mode with a rate of a few thousand feedback forms per minute, while the alphabetic and numeric code from the pictures (captcha) is also solved.
After that, the correspondent e-mails including your business offers are sent to the e-mails of businesses.
When sending mailing by contact contact forms, it turns out that each internet resource sends a correspondent e-mail to its own e-mail and, therefore, all e-mails arrive in the inbox of the exact email in which the business is ready to receive the business information.

Unique Trade Offer:
Fast 100-percent informing of businesses and internet resource owners about new commercial offers.
Search of new customers that other types of advertisements cannot find.

AIM:
Finding new customers that cannot be found through other types of advertisements.

Benefits:
1.100% delivery of commercial messages.
2.Increase of the customer database.
3. Expansion of the market segment.
4.Mailings based on topics and regionality.
5. Sending letters to company officials.
6. Conducting tenders.
7. Conducting marketing research.
8. Conducting surveys and studying public opinion.
9. High-speed notification.
10. Cost.
11. Entering the international markets.

Competitive advantages:
1.When sending mailing by contact forms, all letters arrive in the inbox folder. When sending e-newsletters, this can reach up to five percent.

2.When sending mailing by feedback forms it is possible to send a few million e-mails per day to inboxes. When sending mass e-mails a few thousands arrive in the inboxes, all the remaining ones often either are not delivered or fill the spam.

3. When sending mailing by feedback forms a message does not get blocked by mail systems because it is sent from different websites. When sending e-mail newsletters it is possible to send a few thousands of those but nevertheless all the IP addresses from which the mailing is done will be blocked.

4. When sending mailing by contact forms the very little amount of macro-synonims is used to form text and headings of the letter. When sending e-mail newsletters, it is necessary to use «macros» (synonyms) for each word and create ten thousand different headings.

5. A lot of businesses try to hide their electronic address and only leave a contact form for contacting with them.

6. When sending bulk e-mails, your commercial offer can be delivered to every employee of the company, (which causes discontent) compared to mailing by feedback forms where the letter is received at the mailbox specifically set up for cooperation offers.

7.half of business e-mail addresses are placed on free e-mail servers, they are not very "searchable" by e-mail address, but when sending mailing by contact forms through these mail systems, all letters are 100% delivered to the recipients.

8. Only thirty-forty % of companies are published in the directories within several years, and the rest are already located in our VOIS databases and are waiting for your commercial offers.
Thus that e-mails of organisations from directories are spammed, and therefore they will not have such monetisation as when sending mailing by feedback forms using our always new WHOIS databases.

9. Any kind of stop words in the body or headings of the message can be sent through feedback forms. When sending bulk e-mails, such messages either do not reach the recipient or arrive in spam.
The list of stop words of mails includes almost all words and phrases that encourage your potential customers to take active actions.

Application:

1. Searching for new clients.
2. Quick notification of marketplaces about new cooperation offers.
3. Informing directors.
4.Supply.
5. Conducting tenders.
6.Conducting marketing campaigns.
7.Studying public opinion and conducting surveys.
8. Searching for customers internationally.

Reasons for ordering this service:

1. one hundred percent delivery of your letters and business offers to millions of businesses all over the globe.
Every site sends a letter to itself so all filters of mails are bypassed.

2.Mailing by contact forms is an great way in in terms of conducting different researches of marketing, surveys and studies of public opinion on any kind ofdirection and type of activity.
When sending mailing by feedback forms, you will will be absolutely sure that your letter has been delivered to 100% of consumers of your product and service and if a service or product is "badly promoted", then the potential problem lies in in something else, for example in cost.
At the same time, within 7 days you will see demand for your services and products, you will not have to spend funds on renting an office and other more time-consuming and expensive marketing activities.

3.Mailing by contact forms is the most economical and quickest way to get your product or service to the international markets.

4. Mailing by feedback forms is a great tool for conducting various tenders.

5.Weekly update of the database, as more than one hundred and fifty thousand new Internet resources, are registered all over the world daily, and you, in turn, get new potential customers.

6. Full geographical coverage for all countries of the world.

7. We offer customers that are not available through other advertisement.
When sending mailing by contact forms, you will be able to reach out that part of your clients, that are impossible to find in automatic mode in any other way.
For instance, you will be able to send a business offer to those potential clients that were earlier out of reach due to mail filters while sending bulk e-mails.
Now, there is a paradoxical situation: organisations in the directories are actually filled with spam with all sorts of cooperation offers while very little e-mails are sent to the remaining ones.

8. Unique technique of unraveling the CAPTCHA.
There are special services for decoding numeric and alphabetic code (captcha/CAPTCHA). It costs a dollar to solve 1000 CAPTCHAs.
It follows from this that, processing a million sites our program decodes 1 million captchas, which costs thousand $ only to solve captcha/CAPTCHA, and with our service this is free for you!

9. By ordering mailing by feedback forms, you are promoting your product or service not to separate people, but to collectives, for instance domain zone .com, where more than one hundred and fifty million commercial companies from all countries of the world are accumulated (we have samples of them from international zones for every state).

10. Mailing by contact forms is also a type of text mailing
Email that is linked to the contact form is the primary e-mail of organisations through which applications and business offers are sent. This mail is also set up for phones as it is necessary to respond to the messages very fast so as not to lose the order or the relevance of the commercial offer.

11. The database of countries also includes all joint organisations from all over the world working with or closely related to this country, for instance, national communities and diasporas.
Sanctions of search engines and mail systems?
These mailings are an alternative to sending e-newsletters, therefore search engine sanctions and "BAN" do not apply to them.
Mail delivers the data of e-mails to the inbox folder, as it moves through the "warm communication channel" from the new IP address of the internet resource to the corporate mailbox of the same internet resource.
In simple language, these mailings "live in e-mails" and filters of mail systems do not respond to them, because mail systems have great trust in communication channels between websites and corporate e-mails.

OUR DATABASES:
You can purchase our databases separately from the mailing by sending us a message by contact form.

MORE THAN TWO THOUSAND WHOIS DATABASES BY DOMAINS AND COUNTRIES OF THE WHOLE WORLD.

COLLECTIONS OF DATABASES BY THE MAIN CONTINENTS.

COLLECTIONS OF DATABASES BY THE MAIN WORLD LANGUAGES.

COLLECTIONS OF DATABASES BY THE MAIN WEBSITE BUILDERS.

SELECTIONS BY THE MAIN COUNTRIES OF THE WORLD.

HOW TO MAKE AN PROMOTIONAL OFFER FOR MAILING BY FEEDBACK FORMS:
The simplest text of the message + a few headings, the main goal is to interest the potential customer, and they will read the rest on your website.
Most likely, all ads on your subject are already on the Internet, enter the necessary requests into the search engine and choose the most suitable ones.
The headings are substituted by a carousel from .txt file.
Only text messages are sent, links are inserted without problems, they are all "clickable". If the future customer needs pictures or more specific information, then you should forward the client to visit your website.

In the letter:
Text without pictures, since pictures do not pass through the feedback form.
Your contact details:
Website address:

Fields to fill in:
Name:
Country:
City:
Internet resource:
Several headings:
E-mail address for autoresponces:

website =» xn----7sbb1bbndheurc1a.xn--p1ai
Price List =» xn----7sbb1bbndheurc1a.xn--p1ai/en/price/

Test, just a test

MalcolmHam | 09.12.2021

Hello. And Bye.

kampus terbaik

Williamimamb | 28.11.2021


прозелит план — Iconiс

Gilbertfag | 24.11.2021

Это арт-проект, что довольно посвящен форумам сообразно Южной Корее. Не как форумам, где позволительно обсудить культуру, события, однако и ролевые зрелище, в которых события развиваются именно в данной стране.
[url=]roleplay.ru/news/6437.html[/url]

Never give up

JoshuaVub | 22.11.2021

}

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek