Úsměv z prachu.

20.03.2012 10:05

   Na přelomu roku jsem se na pět týdnů vydal poznávat svět. Cílem mé cesty byla Barma nebo Myanmar, jak kdo chcete. Je to stát s velice pohnutou historií, donedávna ještě spoutaný vojenskou juntou a turisticky málo navštěvovaný. Kráčely tudy dějiny a hlavně, na jejím území se vyskytuje lákavých tisíc druhů ptáků. Schválně jsem si nechával dost času na urovnání vzpomínek a pocitů z této rozporuplné země - přesto i teď, bezmála dva měsíce po návratu si jsem téměř jist, že mé vyprávění bude neúplná a čistě neobjektivní snůška nejasných pocitů a nepřesných vjemů. Je to země plná paradoxů. Musíte se asi pokusit zapomenout na evropské vnímání světa, abyste alespoň částečně pochopili. Mně se to pravděpodobně nepodařilo.

   Že bude všechno úplně jiné, si uvědomíte ihned při vstupu do Barmy : jediná přístupová cesta je letadlem do bývalého hlavního města – Yangonu. Po přistání si musíte posunout hodinky proti thajskému času, trochu nelogicky, ale přesně o půl hodiny zpět. Taxikář vás před letištěm nacpe do otřískané a stařičké toyoty - bez oken, výfuku, světel a brzd, dveře za vámi nezavře, ale jen tak trochu nasadí a zajistí kusem drátu. Zaplatit mu můžete v dolarech, ale jen úplně novými bankovkami - nepřehnutými, natož nedejbože špinavými nebo dokonce byť jediný milimetr natrženými (tenhle nesmysl vás bude pronásledovat po celé zemi). Vyklopí vás v centru hlavního města, všude tma, ticho, na rohu ulice modré světlo televizní obrazovky mihotavě osvětluje tváře klidných diváků. Pak najednou se ze tmy před vámi vynoří dva přízraky - zeptají se odkud jste a kam jdete…týpkové nevypadají příliš vábně, jsou v sukních, bosi, na sobě zimní bundu a kulicha, místo zubů ohořelé františky a plivou červené sliny... z chodníku vyběhne obrovská krysa, zmizí ve dveřích polorozpadlého domu a zbyde po ní jen puch kanálu.

 “Vítejte ve městě duchů, potřebujete panáka ?“ Žádný problém, ve spoře osvětlené garáži či snad bývalé výloze vám nabídnou domácí rum. Celou placatici a litr balené vody tu dostanete dohromady v přepočtu za 10 korun. Když budete mít štěstí,  složíte své zaprášené batohy jinde než v Mahabandoola guesthouse, nejšpinavější díře, kde dá spát. Možná jen Golden smile hotel v Pyin u Lwyin může být ještě horší.

   Na silnicích se jezdí zejména vpravo (ale to není žádné dogma), auta jsou většinou dovezená z Thajska – a ty mají volant také vpravo, takže řidič potřebuje spolujezdce, který mu musí zasignalizovat, zda může předjíždět. Doprava je celkově asi stejná jako v celé Asii – absolutní chaos.

Shwedagon pagoda, maják barmských buddhistů, Kipling ji nazval "zlatým mystériem" , zedi je celé pokryto zlatem, na samém vrcholu je umístěno hti - ozdobný deštníkový prvek, s tisíci diamanty a drahými kameny, vše korunuje obří 76 - ti karátový diamant. Je stará 2500 let.

 

   Barma je buddhistická země plná nádherných památek. Největší, nejposvátnější a pro mě i nejkrásnější byla Shwedagon pagoda v Yangonu, ještě nikdy jsem neviděl nic tak pohádkově velkolepého, zároveň to bylo jediné místo z celé pouti, kde jsem vnímal jedinečnost energie prostupující celý prostor tohoto svatostánku. Ani starobylý Bagan se svými tisíci chrámů tak nepulsoval. Těšil jsem se krásu lidí, na jejich kulturu, která skrze svou víru nenásilně oslovuje celý svět. Pátral jsem po lidech, kteří postavili tuto zlatou nádheru, ale nacházel jsem všude jen bídu, špínu a kšeft. Možná, že jsme se pohybovali na špatných místech, ale chtěli jsme si to užít jako místní lidé - s jejich jídlem, ubytováním a dopravou. Když nad tím přemýšlím, to smetiště igelitových sáčků, pet lahví a dalších jiných „vymožeností civilizace“ jsme jim tam vnesli my, západní vyspěláci a znovu mě začal obestírat stejný pocit studu, jaký jsem cítil v jedné indiánské rezervaci v Kanadě. Dokud lidé odhazovali na zem banánové  listy, do nichž si balili jídlo, žádný problém nevznikal. Kdyby se Barmánci starali o svá pole a nemuseli prodávat na trhu plastové ničemnosti, aby uživili rodinu, vypadala by města asi také jinak. Přitom obyčejní lidé jsou tak milí, obětaví, vždy připraveni vám pomoci. Když jsme na jedné opuštěné zastávce v horách u jezera Inle hledali ztracené klíče, odkudsi se vynořilo sedm Barmánců a všichni do jednoho prolézali okolí a prohmatávali trávu a prach cesty, dokud jsme je nenašli. Pak zas všichni zmizeli tak rychle, jak se objevili.

   A co mi jako první vytane před očima, když se řekne Barma? Ten jejich úsměv. Ten jediný. Vykouzlí ho na tváři, pozdraví, procvičí si své tři anglické věty – jak se máš, odkud jsi a kam jdeš - kolikrát ani nečekají na odpověď a jsou v prachu…a to doslova - mnohdy pro štiplavý smog a prach ani není vidět horizont. Tak, jak může krajina tvarovat třeba melancholickou duši Jihočecha, musí barmánce naplňovat štěstím něco jiného. Nejspíš bych měl tu jejich červenočernou zem skropit svými slzami, aby mě přijala - jako všechny, kdo jsou tam doma.  Ale patrně mi ze vší té bídy úplně zkoprněl mozek, asi jsem utrpěl kulturní šok, ze kterého jsem se dosud nevzpamatoval. Nechce se mi teď hluboce rozpomínat a neurčitě vysvětlovat, objevovat nové pravdy. Každý kdo tam byl, popíše své pocity jinak. Pochopil jsem, že co jsem si odtud měl odvézt, nebyly fotky a zážitky.

   Dostal jsem tam něco důležitějšího - odpověď na to, kdo jsem a kam patřím. Uvědomil jsem si, že jsem doma tady, v Čechách, na Šumavě. Tady jsou moje lásky, moje rodina, děti a kluci, se kterými jsem hrál kuličky, tady je moje krajina, leží tu kosti mých předků a jednou tu budou ležet i ty moje.

   Skrze to moje stýskání po domově se mi do žil nalilo tolik energie, že mi bude úplně jedno, nařknete-li mě, že jsem pecivál –  ještě na to budu hrdý!

 

 

 

Yangon : ve Shwedagon pagodě jsou prý ukryty Buddhovy vlasy.

 

 

Amarapura - bývalé královské město. Rybaření tam není jen záliba, ale i hlavní způsob obživy

 

 

Beinův týkový most v Amarapuře - jezero Taungthaman - pojmenované po lidožravém obrovi, který sem přišel hledat Buddhu. Most je dlouhý 1,2 kilometru, nejdelší týkový most světa.

 

 

Typická barmská obydlí ve městě Amarapura

 

 

Největší hromada cihel na světě - Mingun Paya- v bývalém královském městě Mingunu, je to základna plánované stúpy, pracovalo na ní mnoho tisíc otroků a válečných zajatců, jedna strana nedokončené pagody je dlouhá 140 metrů, pagoda měla být vysoká 150 metrů

 

 

Ulice je domovem i ložnicí mnoha Barmánců, desky na chodníku zakrývají kanál - střeva Mandalaje

 

 

 

Přístav na řece Ayeyarwady v Mandalaj - nejšpinavější místo na řece a přece i tady žijí a bydlí lidé.

 

 

Mandalajský přístav. Ani z bahna Ayeyarwady na vás nezapomenou zamávat.

 

 

Mandalaj. Stavba silnice. I tu nejtěžší práci tady zastávají ženy. Kamení se roztlouká ručně a zalevá se pak putnami na ohni rozehřátého asfaltu. Muži jen přihlížejí.

 

 

Sagaing. A znovu ženy v akci, tentokrát na poli.

 

 

Sagaing, bývalé královské město a smog. V pozadí sagaingská hora, z níž je výhled na řeku Ayeyarwady a více než 500 stúp. Na tenhle výlet jsme vyrazili na pronajaté motorce a děkujeme Buddhovi, že jsme ho přežili.

 

 

Malí mníšci, když odloží svá roucha, stávají se opět obyčejnými kluky.

 

 

Kutho - buddhistický zvyk : mniši vždy dopoledne obcházejí obydlí a dostávají almužnu.

 

 

 

V Barmě je asi půl milionu mnichů. Každý muž by měl alespoň dvakrát za život vstoupit do mnišského řádu. Všechny osobní věci musí být mnichovi darovány obcí věřících. Tenhle muž řekl : "Ty sis vyfotil mého psa a teď mi dáš jeden dolar"

 

 

Jezero Inle. Na vodě se tu žije, pracuje i umírá. Na kůlech tu stojí celé vesnice, zahrady a chrámy.

 

 

Tímto jedinečným způsobem vedení pádla se jezero Inle proslavilo po světě. Rybáři tu používají k pádlování nohu, obě ruce pak mají volné k rozhazování sítí na ryby.

 

Barma to je také betel. Oříšek se zabalí do čerstvých listů, posype různými dobrotami a žvýká se. Mladí, staří, muži, ženy - všichni a všude. Dokonce i v autobusech jsou u každé sedačky zavěšeny igelitové pytlíky na odplivávání červených slin, které žvýkáním betele vznikají.

 

 

Betel má jiné, méně povzbudivé účinky.

 

 

Sošky Buddhův klášteře na jezeře Inle jsou pokryté zlatem tak, že není znát ani jejich původní vzhled. Mohou k nim přistoupit jenom muži, velice přísně na to dohlížejí vojáci v uniformách.

 

 

Restaurace  "Na růžku". Barmská kuchyně mi příliš nechutnala.

 

 

Swe Nyung. Žádné počítačové hry, děti si umí hračky vyrobit i z pet lahví.

 

 

Bagan - Ananda fest - svátek, který slaví celý Bagan, ze širokého okolí se sjedou lidé a jezdí sem a tam jak blázniví, jedí a pijou ve stínu pagod. Ti, co nemají peníze, alespoň slavnostně sundají výfuk z mopeda a túrují motor. A samozřejmě - všichni mají plnou pusu betele.

 

 

Bagan - sousedky se potkaly na rohu ulice a povídají a povídají

 

 

Ženy se myjí v jezeře v šatech.

 

 

Dopravní značka

 

 

Thanakha - prášek kůry stromu thanakha, lidé si jí natírají tváře i tělo, má hydratační účinky, působí jako ochrana proti slunci a zároven jako parfém.

 

 

Jezero Inle. Příslušnice národa "dlouhých krků".

 

 

Posvátná hora Mt. Popa je symbolem přetrvávajícího animismu - uctívání natů - duchů hor, stromů a jezer. Hora je plná opic, které kradou brýle, foťáky a vše co se dá jíst.

 

Bagan při západu slunce

 

 

Bagan a východ slunce.

 

Bagan - večerní rušná ulice

 

Pyin u Lwyin - v noci se ulice plní přízraky

 

 

V Barmě jsou na každém rohu v takovýchto budkách nádoby s vodou a hrníčky.

 

Bagan - než jsme snědli večeři, naproti přes ulici tento řezbář podle obrázku vyrobil sošku. Jako svěrák používal nohy.

 

 

Tak pohřbívají v Barmě své mrtvé.

 

 

 

 

 

Vaše komentáře k článku :

Youtube to mp4 downloader

Keepvid511t | 06.04.2020

Hi dear friens, I would like to share a handy online tool.
The Best [url=https://youtufab.com]YouTube to mp4 downloader[/url]
The Best [url=https://keepvid.ch/it]YouTube downloader[/url] online for free.
[url=https://flvto.ch/de]youtube converter[/url]
[url=https://ytmp3.ch/]YouTube to mp3[/url]
[url=https://fabpdf.com/ja/jpg-to-pdf]JPG PDF ??[/url]
Best[url=https://youtubetomp3.tools/]youtubetomp3[/url] online tools for APAC visitors.
Support all web browsers to Download YouTube to MP3 & MP4
MP3 is mainly for audio files, whereas MP4 is for multiple digital files. If you want to listen to music only, a tool that converts YouTube to MP3 is your choice. If you have enough space on your devices, you can download YouTube videos in MP4 format so that you can enjoy both music and videos. No matter which one you need, this tool is a good choice. You can download videos here and convert YouTube to MP3 to only enjoy the audio. This free online solution to YouTube download can assist you to download YouTube to MP3 and MP4. How to download from YouTube? Just give this tool a try.

seo продвижение сайтов google Москва

loyame | 05.04.2020

Представим, вы хозяин нового ресурса, который имеет приятный дизайнерские решения, удобную навигацию и нужную для посетителей рекламную информацию. Но на интернет-проект ни кто не заглядывает. Что делать? Если у вас есть собственный бизнес мы поможем вам создать веб-сайт. Понятно, ни одно настоящее или виртуальное предприятие не может продвигаться независимо. Любой специализированной компании требуется помощь в приобретении известности, а во Всемирной сети без нее безусловно не быть из-за яростной конкурентной борьбы.Мы занимаемся разработкой продающегося сайта. Сотрудники нашей компании готовы запустить хороший любой проект в течение пяти дней. Не беря в расчет выдачи отделанных интернет-сайтов, мы выполняем сервисы тех. службы: уместное продление хостинга и доменного имени, добавление контента на сервис, публикация новинок. Наши услуги дадут возможность вам стать фаворитом на горизонтах сети интернета.

[url=https://apistudio.ru]продвижение сайта в сша[/url]

Если вам нужно продвижение или создание сайта - пишите на sales@apistudio.ru

Hawydw zyezvn

Gonime | 05.04.2020

Fazqog ygnydv <a href="https://edmpcialis.com/">printable cialis coupon</a> buy cialis canada

Seemly Attitude flatt

Ghqkfau | 04.04.2020

Can partnerships billet winding <a href="https://cureforedp.com/">best ed pills</a>

Eskadron -- new loved by riders all around the whole world

CyberXbox | 03.04.2020

Eskadron is one of the most valued equestrian brands on the entire world that specializes in the production of highquality design clothing and equipment. This Italian concern has been set by Pikeur wanting to fulfill up with the jockeys' needs, have been looking for professional but also fashionable equestrian accessories. Thus, what makes Eskadron so special and why their selections are therefore popular with passengers?Eskadron Why would bikers from all over the world love this new?
Eskadron continues to be tremendously popular with horse riding lovers for a dozen or even more years today. This new products are characterized by their own supreme quality attention to detail. Eskadron can be appreciated for their unique viability, elegance, and innovativeness of their endeavors, contemporary style and design, and accessibility. The brand's offer has both pro ones and items for recreational riders. Thus, you can find basic equestrian clothing, professional design, and various accessories necessary for the appropriate saddling of a horse. Eskadron offers saddle fabrics, halters, rugs, bell boots for horses, boots, fly hats, drapes, however additionally hoodies, tshirts, breeches, even reveal jackets. All products include the European Union, which in addition verifies their own quality.Eskadron's collections
Eskadron has many collections. Some are seasonal, others are constantly accessible their deal. The very Well-known collections of this brand are:
Classic Sports - established twice per year, this lineup is composed exclusively of horse riding equipment. Products using this collection are extremely simple, in standard soft colors but at precisely the same time very elegant.
Platinum - launches once annually for people who like traditional solutions. You will mostly find gray and black colors together with delicate picture themes.
Young Star - line for kids that begin their adventure with horseriding. It's basic horseriding accessories in bright colors and exceptional designs.
Equestrian Fanatics - clothing line designed for riders who like to stick out. Available jackets, hoodies, and backpacks successfully combine casual clothing with equestrianism.
Vintage offer - Their constant offer of clothing, equipment, and accessories. You'll find services and products used for training and regular rides but also elegant show clothing.

Eskadron can be a new used by cyclists from all over the globe. For the comfort of riding and safety both yours and your horse's, it is well worth purchasing high-quality articles, which would enable one to fully enjoy this exceptional sport.

23deed0d5d5b4f0d64646dd974bf7506 help to write an essa

Jamesrelry | 03.04.2020

to kill a mockingbird analysis essay life definition essay a clockwork orange essay how to write a good narrative essay montgomery bus boycott essay essay on education system in india essay on old custom leadership essay sample essay on nature vs nurture the awakening essays essay on community service war of 1812 essay cover letter for essay write my essay uk allegory of the cave summary essays

Hi! Only from 18+!

Sandrapen | 02.04.2020

Hurry up to look into loveawake.ru you will find a lot of interesting things

More info![/url]

Show more>>>[/url]

пакеты полиэтиленовые белые с вырубной ручкой купить

Richardrak | 01.04.2020

Наша сервисная служба транспортировки образована с намерением, чтоб нашим покупателям было практично. У нас компании ОАО ЛЮДМИЛ Ярославль имеется собственный автопарк так же штат рассыльных. Мы всегда готовы привезти продукт вам в удобное время. Для этой цели необходимо только-то выберите такую сервисную услугу. В этом случае ваш продукт будет доставлен наиболее точно и быстро. Вы можете рассчитывать на превосходное качество печати, своевременное сопровождение и индивидуальное решение.
[url=https://paketos.ru/catalog/pakety-pvh/]пакеты пвх производство[/url]


Свыше 8 лет предприятияОДО АГАФЬЯ Шуя направляет предприятиям во всяких ветвях индустрии находить безупречные решения для упаковки своей косметической продукции. Производственная компания ценит инновации, гибкость, уклон на клиента и стремление к стабильному совершенствованию. Грандиозный набор выпускаемой продукции ( пакеты с замком (зип-лок пакеты)), могут удовлетворить желания самых взыскательных заказчиков. Транспортировка изделий производится в любой регион нашей страны.

Nice furniture stores Downtown

labedroompuh | 01.04.2020

[b][url=https://labedroom.com/]Full bed frame[/url][/b]
On Internetsite store you waiting impressive assortment at yourself cost. Our catalog contains cost of goods, master bedroom ideas data about possible options complete sets, modules, colors, types d hoists. Absolutely any item office and home furniture produced directly from manufacturer. Decrease tariffs on country bedroom furniture sets achieved due to the absence of trade trading floors, for rent which due pay and minimum state workers. No such costs allow to establish affordable to every buyer prices for all groups goods.

Where can I download the full version of these books?

EddieAnant | 31.03.2020

I am trying to find these books [url=https://s3.amazonaws.com/pdf-epub/free/kommentare-zur-eu-datenschutz-grundverordnung-german-edition.pdf]Kommentare zur EU Datenschutz-Grundverordnung (German Edition) pdf[/url] [url=https://s3.amazonaws.com/kindle-pdf/free/explicit-whispers-1659-to-be-creative-and-resilient-in-a-tidy-minded-world.pdf]Explicit Whispers (1659 +) to Be Creative and Resilient in a Tidy-Minded World[/url] [url=https://s3.amazonaws.com/pdf-epub/online/the-arrangement-paranormal-shifter-billionaire-british-romance-book-1.pdf]Read The Arrangement (Paranormal Shifter Billionaire British Romance Book 1) pdf[/url] [url=https://s3.amazonaws.com/pdf-epub/free/sports-massage.pdf]Book Sports Massage epub, pdf[/url] [url=https://s3.amazonaws.com/kindle-pdf/read/reignite-your-spark-simple-steps-to-extinguish-stress-and-go-from-burned-out-to-fired-up.pdf]Ebook Reignite Your Spark: Simple Steps to Extinguish Stress and Go from Burned Out to Fired Up pdf[/url] but found only a sample.
There are many different [url=https://s3.amazonaws.com/pdf-epub/read/sitemap.xml]sitemap[/url] , there are complete ones, but this one unfortunately is not.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek