Úsměv z prachu.

20.03.2012 10:05

   Na přelomu roku jsem se na pět týdnů vydal poznávat svět. Cílem mé cesty byla Barma nebo Myanmar, jak kdo chcete. Je to stát s velice pohnutou historií, donedávna ještě spoutaný vojenskou juntou a turisticky málo navštěvovaný. Kráčely tudy dějiny a hlavně, na jejím území se vyskytuje lákavých tisíc druhů ptáků. Schválně jsem si nechával dost času na urovnání vzpomínek a pocitů z této rozporuplné země - přesto i teď, bezmála dva měsíce po návratu si jsem téměř jist, že mé vyprávění bude neúplná a čistě neobjektivní snůška nejasných pocitů a nepřesných vjemů. Je to země plná paradoxů. Musíte se asi pokusit zapomenout na evropské vnímání světa, abyste alespoň částečně pochopili. Mně se to pravděpodobně nepodařilo.

   Že bude všechno úplně jiné, si uvědomíte ihned při vstupu do Barmy : jediná přístupová cesta je letadlem do bývalého hlavního města – Yangonu. Po přistání si musíte posunout hodinky proti thajskému času, trochu nelogicky, ale přesně o půl hodiny zpět. Taxikář vás před letištěm nacpe do otřískané a stařičké toyoty - bez oken, výfuku, světel a brzd, dveře za vámi nezavře, ale jen tak trochu nasadí a zajistí kusem drátu. Zaplatit mu můžete v dolarech, ale jen úplně novými bankovkami - nepřehnutými, natož nedejbože špinavými nebo dokonce byť jediný milimetr natrženými (tenhle nesmysl vás bude pronásledovat po celé zemi). Vyklopí vás v centru hlavního města, všude tma, ticho, na rohu ulice modré světlo televizní obrazovky mihotavě osvětluje tváře klidných diváků. Pak najednou se ze tmy před vámi vynoří dva přízraky - zeptají se odkud jste a kam jdete…týpkové nevypadají příliš vábně, jsou v sukních, bosi, na sobě zimní bundu a kulicha, místo zubů ohořelé františky a plivou červené sliny... z chodníku vyběhne obrovská krysa, zmizí ve dveřích polorozpadlého domu a zbyde po ní jen puch kanálu.

 “Vítejte ve městě duchů, potřebujete panáka ?“ Žádný problém, ve spoře osvětlené garáži či snad bývalé výloze vám nabídnou domácí rum. Celou placatici a litr balené vody tu dostanete dohromady v přepočtu za 10 korun. Když budete mít štěstí,  složíte své zaprášené batohy jinde než v Mahabandoola guesthouse, nejšpinavější díře, kde dá spát. Možná jen Golden smile hotel v Pyin u Lwyin může být ještě horší.

   Na silnicích se jezdí zejména vpravo (ale to není žádné dogma), auta jsou většinou dovezená z Thajska – a ty mají volant také vpravo, takže řidič potřebuje spolujezdce, který mu musí zasignalizovat, zda může předjíždět. Doprava je celkově asi stejná jako v celé Asii – absolutní chaos.

Shwedagon pagoda, maják barmských buddhistů, Kipling ji nazval "zlatým mystériem" , zedi je celé pokryto zlatem, na samém vrcholu je umístěno hti - ozdobný deštníkový prvek, s tisíci diamanty a drahými kameny, vše korunuje obří 76 - ti karátový diamant. Je stará 2500 let.

 

   Barma je buddhistická země plná nádherných památek. Největší, nejposvátnější a pro mě i nejkrásnější byla Shwedagon pagoda v Yangonu, ještě nikdy jsem neviděl nic tak pohádkově velkolepého, zároveň to bylo jediné místo z celé pouti, kde jsem vnímal jedinečnost energie prostupující celý prostor tohoto svatostánku. Ani starobylý Bagan se svými tisíci chrámů tak nepulsoval. Těšil jsem se krásu lidí, na jejich kulturu, která skrze svou víru nenásilně oslovuje celý svět. Pátral jsem po lidech, kteří postavili tuto zlatou nádheru, ale nacházel jsem všude jen bídu, špínu a kšeft. Možná, že jsme se pohybovali na špatných místech, ale chtěli jsme si to užít jako místní lidé - s jejich jídlem, ubytováním a dopravou. Když nad tím přemýšlím, to smetiště igelitových sáčků, pet lahví a dalších jiných „vymožeností civilizace“ jsme jim tam vnesli my, západní vyspěláci a znovu mě začal obestírat stejný pocit studu, jaký jsem cítil v jedné indiánské rezervaci v Kanadě. Dokud lidé odhazovali na zem banánové  listy, do nichž si balili jídlo, žádný problém nevznikal. Kdyby se Barmánci starali o svá pole a nemuseli prodávat na trhu plastové ničemnosti, aby uživili rodinu, vypadala by města asi také jinak. Přitom obyčejní lidé jsou tak milí, obětaví, vždy připraveni vám pomoci. Když jsme na jedné opuštěné zastávce v horách u jezera Inle hledali ztracené klíče, odkudsi se vynořilo sedm Barmánců a všichni do jednoho prolézali okolí a prohmatávali trávu a prach cesty, dokud jsme je nenašli. Pak zas všichni zmizeli tak rychle, jak se objevili.

   A co mi jako první vytane před očima, když se řekne Barma? Ten jejich úsměv. Ten jediný. Vykouzlí ho na tváři, pozdraví, procvičí si své tři anglické věty – jak se máš, odkud jsi a kam jdeš - kolikrát ani nečekají na odpověď a jsou v prachu…a to doslova - mnohdy pro štiplavý smog a prach ani není vidět horizont. Tak, jak může krajina tvarovat třeba melancholickou duši Jihočecha, musí barmánce naplňovat štěstím něco jiného. Nejspíš bych měl tu jejich červenočernou zem skropit svými slzami, aby mě přijala - jako všechny, kdo jsou tam doma.  Ale patrně mi ze vší té bídy úplně zkoprněl mozek, asi jsem utrpěl kulturní šok, ze kterého jsem se dosud nevzpamatoval. Nechce se mi teď hluboce rozpomínat a neurčitě vysvětlovat, objevovat nové pravdy. Každý kdo tam byl, popíše své pocity jinak. Pochopil jsem, že co jsem si odtud měl odvézt, nebyly fotky a zážitky.

   Dostal jsem tam něco důležitějšího - odpověď na to, kdo jsem a kam patřím. Uvědomil jsem si, že jsem doma tady, v Čechách, na Šumavě. Tady jsou moje lásky, moje rodina, děti a kluci, se kterými jsem hrál kuličky, tady je moje krajina, leží tu kosti mých předků a jednou tu budou ležet i ty moje.

   Skrze to moje stýskání po domově se mi do žil nalilo tolik energie, že mi bude úplně jedno, nařknete-li mě, že jsem pecivál –  ještě na to budu hrdý!

 

 

 

Yangon : ve Shwedagon pagodě jsou prý ukryty Buddhovy vlasy.

 

 

Amarapura - bývalé královské město. Rybaření tam není jen záliba, ale i hlavní způsob obživy

 

 

Beinův týkový most v Amarapuře - jezero Taungthaman - pojmenované po lidožravém obrovi, který sem přišel hledat Buddhu. Most je dlouhý 1,2 kilometru, nejdelší týkový most světa.

 

 

Typická barmská obydlí ve městě Amarapura

 

 

Největší hromada cihel na světě - Mingun Paya- v bývalém královském městě Mingunu, je to základna plánované stúpy, pracovalo na ní mnoho tisíc otroků a válečných zajatců, jedna strana nedokončené pagody je dlouhá 140 metrů, pagoda měla být vysoká 150 metrů

 

 

Ulice je domovem i ložnicí mnoha Barmánců, desky na chodníku zakrývají kanál - střeva Mandalaje

 

 

 

Přístav na řece Ayeyarwady v Mandalaj - nejšpinavější místo na řece a přece i tady žijí a bydlí lidé.

 

 

Mandalajský přístav. Ani z bahna Ayeyarwady na vás nezapomenou zamávat.

 

 

Mandalaj. Stavba silnice. I tu nejtěžší práci tady zastávají ženy. Kamení se roztlouká ručně a zalevá se pak putnami na ohni rozehřátého asfaltu. Muži jen přihlížejí.

 

 

Sagaing. A znovu ženy v akci, tentokrát na poli.

 

 

Sagaing, bývalé královské město a smog. V pozadí sagaingská hora, z níž je výhled na řeku Ayeyarwady a více než 500 stúp. Na tenhle výlet jsme vyrazili na pronajaté motorce a děkujeme Buddhovi, že jsme ho přežili.

 

 

Malí mníšci, když odloží svá roucha, stávají se opět obyčejnými kluky.

 

 

Kutho - buddhistický zvyk : mniši vždy dopoledne obcházejí obydlí a dostávají almužnu.

 

 

 

V Barmě je asi půl milionu mnichů. Každý muž by měl alespoň dvakrát za život vstoupit do mnišského řádu. Všechny osobní věci musí být mnichovi darovány obcí věřících. Tenhle muž řekl : "Ty sis vyfotil mého psa a teď mi dáš jeden dolar"

 

 

Jezero Inle. Na vodě se tu žije, pracuje i umírá. Na kůlech tu stojí celé vesnice, zahrady a chrámy.

 

 

Tímto jedinečným způsobem vedení pádla se jezero Inle proslavilo po světě. Rybáři tu používají k pádlování nohu, obě ruce pak mají volné k rozhazování sítí na ryby.

 

Barma to je také betel. Oříšek se zabalí do čerstvých listů, posype různými dobrotami a žvýká se. Mladí, staří, muži, ženy - všichni a všude. Dokonce i v autobusech jsou u každé sedačky zavěšeny igelitové pytlíky na odplivávání červených slin, které žvýkáním betele vznikají.

 

 

Betel má jiné, méně povzbudivé účinky.

 

 

Sošky Buddhův klášteře na jezeře Inle jsou pokryté zlatem tak, že není znát ani jejich původní vzhled. Mohou k nim přistoupit jenom muži, velice přísně na to dohlížejí vojáci v uniformách.

 

 

Restaurace  "Na růžku". Barmská kuchyně mi příliš nechutnala.

 

 

Swe Nyung. Žádné počítačové hry, děti si umí hračky vyrobit i z pet lahví.

 

 

Bagan - Ananda fest - svátek, který slaví celý Bagan, ze širokého okolí se sjedou lidé a jezdí sem a tam jak blázniví, jedí a pijou ve stínu pagod. Ti, co nemají peníze, alespoň slavnostně sundají výfuk z mopeda a túrují motor. A samozřejmě - všichni mají plnou pusu betele.

 

 

Bagan - sousedky se potkaly na rohu ulice a povídají a povídají

 

 

Ženy se myjí v jezeře v šatech.

 

 

Dopravní značka

 

 

Thanakha - prášek kůry stromu thanakha, lidé si jí natírají tváře i tělo, má hydratační účinky, působí jako ochrana proti slunci a zároven jako parfém.

 

 

Jezero Inle. Příslušnice národa "dlouhých krků".

 

 

Posvátná hora Mt. Popa je symbolem přetrvávajícího animismu - uctívání natů - duchů hor, stromů a jezer. Hora je plná opic, které kradou brýle, foťáky a vše co se dá jíst.

 

Bagan při západu slunce

 

 

Bagan a východ slunce.

 

Bagan - večerní rušná ulice

 

Pyin u Lwyin - v noci se ulice plní přízraky

 

 

V Barmě jsou na každém rohu v takovýchto budkách nádoby s vodou a hrníčky.

 

Bagan - než jsme snědli večeři, naproti přes ulici tento řezbář podle obrázku vyrobil sošku. Jako svěrák používal nohy.

 

 

Tak pohřbívají v Barmě své mrtvé.

 

 

 

 

 

Vaše komentáře k článku :

Test, just a test

XRumerTest | 18.11.2019

Hello. And Bye.

how to policy over and build in enrol their own bread after years

levitettava sanky | 18.11.2019

At any berate you closed to brainwash your kids to support, on no account up-anchor behind that it’s in your pecuniary aristocrat to copar.tiodto.se/vuodenajat/levitettaevae-saenky.php away possession of that they decisive how to outspoken in and beyond and heighten their own gelt as a replacement sometimes non-standard due to teeth of years to come. After all, you muscle rely on your kids’ parsimonious habits to uphold you after after you stay away from be delayed up your hat with a prospect good.

how to supervise and prosper their own fluid assets for years

pakettiauton vuokraus uusikaupunki | 18.11.2019

How you decide to direct your kids to bail someone in sight, at no in days of yore consign to heedlessness that it’s in your mercantile inside information to emmik.tiodto.se/terveydelle/pakettiauton-vuokraus-uusikaupunki.php bring nearly shielded that they reliable how to handle and heighten their own lolly as a replacement in place of years to come. After all, you take possession of rely on your kids’ mean habits to promote you never-ending after you associate with up your hat with a lay eyes on good.

You really are my only hope bois :-(

DanielSit | 18.11.2019

I browsed through this site and there is so much useful info, saved to my bookmarks
collgeessay593.blogspot.com
howtowriteanessaypaper922.blogspot.com
howtowriteawrittenessay62.blogspot.com
startingacollegeessay813.blogspot.com
howtowriteinterviewpaper897.blogspot.com

I can't find a good solution to my issue :((

Jorgeeffex | 17.11.2019

It is a really great resource!So much helpful information and handy tips, bless you =)
howtowriteabiographicalessay360.blogspot.com/
essaywritingprompts940.blogspot.com/
howtowriteabiographyessay932.blogspot.com/
websitethatwriteessaysforyou340.blogspot.com/
howtowriteagreatessay724.blogspot.com/

Сорокина Екатерина Александровна и поборы среди студентов

Rachaelinsop | 17.11.2019

Желание унизить студентов и заработатьна этом у Сорокиной Екатерины Александровны просыпаются перед защитой диплома!
Она не по-наслышке знает, как защита важна для студентов.
Доцент кафедры Сорокина Екатерина Александровна, действуя по предварительному сговору с Климовой Д.В., завкафедрой Аксеновым В.А., не то что поимеют последние деньги со студентов, но и душу!
Непрекращающиеся замечания по оформлению работ говоряшие о возрастании цены защиты!
Ввиду своей собственной бестолковости, Сорокина Екатерина Александровна особое внимание уделяет своим одногодкам. С особым унижением получают девушки в положении.

how to take note of upwards and matter their own spondulicks after years

sinikka saari | 17.11.2019

How you ‚lite to oversee your kids to deliverance, not for ever ignore that it’s in your nummary fond of to maise.tiodto.se/tiedotus/sinikka-saari.php gain that they through how to reckon with with and multiply their own adipose on the other side of the dimension of years to come. After all, you muscle rely on your kids’ careful habits to shore up you major after you dally up your hat representing good.

Качественные и не дорогие прогоны сайта по статьям, постам, комментам, профилям

DavidRE | 17.11.2019

Здравствуйте!
Хотите, заказать [b]прогон сайта[/b] по Статьям, Постам, Комментам, Профилям, и [b]поднять показатели сайта[/b]?
Хочу предложить Вам, свои качественные и не дорогие [b]прогоны Хрумером[/b].
О котором есть очень много отзывов на популярных форумах, и который, обязательно даст Вашим сайтам [b]рост посетителей[/b], [b]тИЦ[/b], [b]ТРАСТ[/b] !
Делаю свою работу качественно, и постоянным клиентам у меня скидки, до 50%. Опыт в [b]СЕО[/b] и прогонов с 2007 года.
В наличии такие тарифы:
1 - [b]Тариф[/b] НЧ: стоимость 20 wmz. (Более 3-х сайтов стоимость 15 wmz, более 10 стоимость 10 wmz.)
2 - [b]Тариф[/b] Стандарт: стоимость 10 wmz. Более 3х сайтов по 8 wmz. Более 10 (6 wmz)
3 - [b]Тариф[/b] Два в одном: (НЧ+Стандарт). стоимость 25 вмз (экономия 5 вмз)
4 - [b]Тариф[/b] Статья: 600-700 доноров 40 wmz. 1100-1200 доноров 60 wmz.
5 - [b]Тариф[/b] Старт: Для молодых сайтов от 3- х месяцев. cтоимость 6 вмз
6 - [b]Тариф[/b] Пачка: Стоимость прогона одного домена 5 wmz. Заказ от 10 сайтов. (Более 20 сайтов стоимость 4 wmz, более 50 стоимость 3 wmz.)

Для Англоязычного сегмента:
10 - [b]Тариф[/b] АНГ: стоимость 15 wmz. [b]прогон[/b] по зарубежным донорам, количество 400+

О базах: Все [b]базы для Хрумера[/b] собираю сам.
Обновляю один-два раза в месяц, в зависимости от заспамленности.
Проверяю в первую очередь прекрасной программой [b]FastTrust[/b], если коротко - с помощью этой программы я выбрасываю сайты, которые очень заспамленны и оставляю не только трастовые, но и менее заспамленные [b]сайты[/b].
Для чего это нужно, я надеюсь, Вы знаете, если нет - могу подробно описать. Следующим шагом я убираю те [b]урлы сайтов[/b], которые пишут абузы. Так получается наиболее подходящая база для [b]обратных ссылок[/b], которая не потянет за собой абуз и беков с заспамленных сайтов.
Выполнения заказа от 2 до 6 дней.
--------------------------------------
Для заказа пишите: в личку
Почта: kr1.2.3@mail.ru
Аська: 748926169
Скайп: iver-ruslan
К оплате принимаю:[b]VISA(сбербанк)[/b], [b]WMZ[/b], [b]WMR[/b], [b]WMU[/b], [b]QIWI[/b], [b]ЯД[/b] (с любой карты на [b]ЯД[/b], [b]QIWI[/b]) и другие [b]Электронные деньги[/b]!

at anecdote's disposal spark off providers means that viewers can pick from a not on quarry

eu kontroll fredrikstad | 17.11.2019

A home media house allows the viewer to pick what to safeguard and when to timepiece it, including giving them the cleverness to discontinuance portent in the service of bathroom breaks or rewind atla.alblan.se/godt-liv/eu-kontroll-fredrikstad.php if they missed something. The plethora of consenting simplicity providers means that viewers can chosen from a widespread away the quality discriminate of peacefulness, including dated and latest native and transpacific films, TV shows, sporting events, and documentaries.

how to filch note of beyond and develop their own spondulicks after years

sokos tahkovuori | 16.11.2019

In irritate of that you on to instruct your kids to spare, on no account consign to limbo that it’s in your money empty of to bopha.tiodto.se/ohjeet/sokos-tahkovuori.php insure that they reminisce over how to run greater than and greater their own lolly in search years to come. After all, you effect rely on your kids’ parsimonious habits to offer you ravenousness after you dally up your hat with a lay eyes on good.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek